Pločevinasta kritina in veter
V primeru močnega vetra je pritrditev kritine ključnega pomena
V primeru močnega vetra je pritrditev kritine ključnega pomena
Zaradi podnebnih sprememb tudi v naših krajih nastajajo vedno močnejši vetrovi, ki predstavljajo veliko nevarnost za vsako streho. Bolj ko se podnebje segreva, bolj je nemirno. Na splošno v Sloveniji ni stalnih ali pogostih vetrov, zato naša gradnja večinoma vetru ni prilagojena. V zadnjem času in v bodoče – strehe namreč gradimo za več desetletij v naprej, pa bo vetrov vedno več in pojavljali se bodo tudi tam kjer jih včasih ni bilo. Pločevinasta kritina vetrovom najbolje kljubuje.
Streha je najbolj izpostavljen del vsake hiše in od njene trdnosti je odvisno ali bo v primeru močnega vetra prišlo do poškodb ali ne. Po podatkih zavarovalnic trend škodnih primerov v zadnjih letih močno narašča. Kdor danes izbira strešno kritino, je zelo dobro da to dejstvo upošteva, če se želi izogniti v naprej predvidenim problemom.
Včasih, ko so bile strehe enostavne, smo mislili, da je pomembno le to, da so napušči zaprti in tako veter ne bo mogel dvigniti kritine. Vsekakor je to pomembno, vendar ni dovolj. Močan veter kritino lahko dvigne tudi s tako imenovanim sesanjem oziroma z močnim podtlakom, ki ga povzroči nad kritino. To je še posebej izrazito ob robovih strehe, kjer se veter vrtinči.
Običajna kritina kot so opečni ali betonski strešniki so težki in zato v primeru močnega vetra (skoraj) ni potrebna dodatna pritrditev. Tako je veljalo včasih, danes pa žal ne več. Močan veter najbolj odkriva prav takšne strehe. Teža strešnikov očitno ni dovolj veliko zagotovilo za varnost pred močnim vetrom.
V zadnjih desetletjih se je precej povečala uporaba cenejših pločevinastih panelov. Ta kritina je privijačena v leseno podkonstrukcijo in človek bi rekel, da to zadošča. Pretekla neurja so odkrila tudi kar nekaj takšnih streh. Panelna pločevinasta kritina je pritrjena približno s 3-4 vijaki na kvadratni meter, kar je včasih lahko premalo.
Tilcor – maloformatna pločevinasta kritina v obliki strešnika je odlično pritrjena. Vsak strešnik, ki v širino pokrije približno 125 cm je pritrjen štirikrat na zgornjem robu in štirikrat na spodnjem robu. Vrste strešnikov so na streho nameščene v zamiku, tako se strešniki med seboj še prepletajo in jim to daje še dodatno povezanost.
POGLEJTE TUDI