Pločevinasta kritina
Pločevinasta kritina je na prvi pogled takšna kot so klasične strešne kritine, le da je lahka, izjemno varna in bolj trajna. Kovinska kritina za strehe kjer pločevina pokaže svojo moč.
Pločevinasta kritina je na prvi pogled takšna kot so klasične strešne kritine, le da je lahka, izjemno varna in bolj trajna. Kovinska kritina za strehe kjer pločevina pokaže svojo moč.
Kovinska oziroma pločevinasta kritina v obliki strešnika ima številne prednosti in je vse pogostejša izbira tako za novogradnje kot za obnove streh. Streha je najbolj izpostavljen del vaše hiše in od kakovosti materiala je odvisno kako dolga bo njena trajnost ter kako varna bo.
Pločevinasti strešnik s posipom je kompozitni izdelek narejen iz cink-aluminizirane jeklene pločevine in kamna. Jeklena pločevina izdelku zagotavlja trdnost, nosilnost in prožnost. Kameni granulat pa kritini daje dodatno zaščito pred zunanjimi vplivi in ji zagotavlja dolgo življenjsko dobo.
Kovinska kritina je lahka in varna pred neurji. Maloformatni pločevinasti strešniki so v primerjavi s panelno pločevinasto kritino pritrjeni bolje in jih veter ne more odkriti. Gladke kovinske kritine so zaradi svoje lahkosti zelo primerne tako za starejše objekte in zaradi svoje elegance tudi za modernejše hiše.
Maloformatni pločevinasti strešniki so trdno pritrjeni na letve in tudi močan veter jih ne more odkriti. Strešniki iz jeklene pločevine so zelo varni tudi pred debelejšo točo. Takšna vrsta kritine je lahka in minimalno obremenjuje ostrešje, poleg tega pa je zaradi lahke strehe cela zgradba potresno bolj varna.
Cink-aluminizirana jeklena pločevina je izjemno odporna proti koroziji in ima dolgo življenjsko dobo. Takšna korozijska zaščita ima v primerjavi z običajno pocinkano pločevino približno 5x daljšo trajnost. Osnovni material je železo, ki ga je na zemlji na pretek in se ga da odlično reciklirati, nizka teža pa ima tudi pri transportu nizek ogljični odtis.
Zaradi podnebnih sprememb tudi v naših krajih prihaja do vedno močnejših vetrov, ki predstavljajo veliko nevarnost za vsako streho. Bolj ko se podnebje segreva, bolj je vreme nestabilno. Na splošno v Sloveniji ni stalnih ali pogostih vetrov, zato naša gradnja večinoma vetru ni prilagojena. V zadnjem času, in v bodoče – strehe namreč gradimo za več desetletij v naprej, pa bo močnejših vetrov vedno več in pojavljali se bodo tudi tam kjer jih včasih ni bilo. Takšne kritine vetrovom najbolje kljubujejo. Več lahko preberete tukaj.
Neurja s točo so v številnih področjih Slovenije dokaj pogosta, nevarnost pa se s podnebnimi spremembami samo še povečuje. Hiša je pogosto naša največja materialna dragocenost in potrebno je dobro razmisliti, kako varna bo njena streha v naslednjih desetletjih. Streha iz jeklenih strešnikov je ena od varnejših možnosti. Jekleni strešnik ob toči ne poči. Posip iz kompaktno nanešenega kamenega granulata pa je še dodatna zaščita tudi v primeru debelejše toče.
V primeru sanacije starejše strehe je lahka strešna kritina pogosto edina možnost, da ostrešje ne obremenimo s preveliko težo. Vendar je lahka streha zelo pomembna tudi za potresno varnost celotne zgradbe. Lahka streha odločilno vpliva na potresno varnost vaše hiše, saj v primeru potresa nosilni zidovi niso tako obremenjeni kot bi bili v primeru težje strehe.
»Velika hvala zaposlenim za pomoč in razlago o strešnih kritinah. Priporočam, da se oglasite pri njih, saj imajo izkušnje, znanje in so pripravljeni odgovoriti na vsa morebitna vprašanja. S strešno kritino sem zelo zadovoljna.«
Simona
Maloformatni jekleni strešniki so primerni za poševne strehe z nizkim in visokim naklonom. Minimalni naklon takšnih strešnikov je 12 stopinj oziroma 21 %, odvisno tudi od posameznega modela strešnika. Zaradi načina mehanske pritrditve pa je možno prekriti tudi zelo strme strehe in povsem pokončne površine.
Maloformatne pločevinaste kritine kot sta Tilcor in Novatik na spodnji strani nimata izolacije. Naše strokovno mnenje je, da pločevinasta kritina z izolacijo ni najboljša rešitev za preprečevanje kondenza na spodnji strani pločevine, ker se vlaga zadržuje v izolaciji in tak način ni dovolj trajen.
Cena takšnih kritin na prvi pogled morda ni najugodnejša, vendar če upoštevamo dolgo življenjsko dobo in predvidene stroške vzdrževanja se izkaže, da je cena ugodnejša kot pri drugih vrstah kritin. Pri izdelavi strehe še zdaleč ne sme biti cena strešne kritine edini kriterij pri odločitvi. Zelo pomembno je, da izberemo boljši in morda malo dražji material, ki bo zdržal dlje ter se na ta način izognemo prepogosti menjavi in vzdrževanju strehe.
Cene v naših cenikih se razumejo kot cene brez popusta. Višina popusta je odvisna od določenih pogojev, vendar preračunana cena strešnikov na m2 znaša v povprečju:
Cene so mišljene samo za dobavo strešnikov brez montaže. Pri izvedbi strehe je potrebno upoštevati še podkonstrukcijo in zaključke ter montažo.